Köznevelés

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 8. szerda, Gyöngyvér

Universitas, tanárok és diákok együttléte - Koliélet Újbudán

A 11. kerület büszkén mondhatja, hogy első helyen szerepel a kollégiumi élet tekintetében - ugyanis újbudán három felsőoktatási intézmény, illetve kollégiumaik is helyet kapnak: a Műszaki Egyetem, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem és a Közgazdaságtudományi Egyetem. Kerületünkben megközelítőleg 400-4500 kollegista él.


Az Eötvös szakkollégiuma, a Bibó Kollégium és az ország legnagyobb kollégiuma, a Kőrösi Csoma Sándor, vagy ahogy a szóbeszéd használja 'Budaörsi' kollégium is helyet kap a kerületben, továbbá a sokak által ismert 'Ezres', azaz Schőnherz a Műszaki Egyetem Kollégiuma is újbudán található.

Dr. Seifert Tibor kollégiumi főigazgató szerint a Műszaki Egyetemet még a XX. század elején a Lágymányosi területre tervezték, ésszerű okok miatt a főépület közelébe építették. Az 'Eötvös' pedig 110 éve az akkor fejlődő szép Gellért-hegyi területen helyezkedik el, amely már abban az időszakban előkelő villanagyednek számított, a Bibó Kollégium pedig egy üresen álló egyházi villában kapott helyet.

Sokan nem tudják, hogy a Budaörsi Kollégiumot régen munkásszállónak szánták, később a vietnámi háborút követően katonai rehabilitációs intézetnek tervezték a külföldi zsoldosok számára. Ezt az épületet egyébként most újítják fel önerőből. A másik nyomós érv, ami miatt sok kollégium kapott helyet Úbudán, az a kiváló megközelíthetőség és jó közlekedés - hiszen a kollegisták zöme vidékről származik

A főigazgató szerint a kollégium az értelmiségi szocializáció legfontosabb terepe, hiszen itt laknak jogászok, bölcsészek, társadalom-, és természettudományos karra járó diákok. Az egyetemistában a valódi identitástudat a kollégiumi élet alatt alakul ki. A másik pozitívum az egymás támogatása, hiszen a diákok megismerhetik ki miben tehetséges, segíthetik egymást - a sok szakkör és amatőr művészeti társulat pedig segít más készségeket-képességeket is elsajátítani. Életre szóló barátságok alakulhatnak ki egy együtt töltött koleszos időszak alatt, a fiatalok megtanulnak közösségben gondolkodni és élni - ezekből a kapcsolatokból a társadalom is profitálhat majd - véli a főigazgató.

Universitas eredetileg: tanárok és diákok együttlétét jelentette. A középkorban a pedagógus és a nebuló szó szerint együtt élt egymással - közösen étkeztek, a nap 24 óráját egymással töltötték. Ebben a szellemben szeretném a kollégiumokat működtetni - fogalmaz a főigazgató.