Köznevelés

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 28. kedd, Károly, Karola

Könyv készült a 100 éves Szent Imre Gimnáziumról

Kortörténeti dokumentumokkal és szubjektív visszaemlékezésekkel ismerteti egy könyv a Szent Imre Gimnázium történetét. A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium 100 éve című, most megjelent kötet bemutatójára a középiskola nagyszabású ünnepséggel készült.

A nyolc fejezetből álló, Turócziné Pesty Ágnes szerkesztésében megjelent kiadvány a gimnázium 1912-es alapítása óta eltelt 100 év történelmi és iskolai eseményeinek állít emléket. Ehhez segítséget nyújtottak többek között az I. világháború borzalmairól és a ciszterci atyák üldöztetéséről szóló írások, valamint az öregdiákok visszaemlékezései – mondta Párdányi Miklós az iskola egykori igazgatója. Arra is emlékeztetett, hogy az 1900-as évek elején megalakult iskola egykor falusias környezetben állt, az épület pedig a város szélét jelentette.

A gimnázium alapításától az 1948-as államosításig tartó időszakot mutatja be az első fejezetet, majd később a ciszterci diákélet mindennapjai, a közkedvelt tanárok és az érettségizett osztályok tanulóiról is olvashatunk. A további fejezetekben megemlékeznek a ciszterciek üldöztetéséről, egy-egy család kitelepítésének történetéről, de az 1956-os forradalom és szabadságharc ciszterci diák mártírjáról is találnak írást az érdeklődők. A következő rész a József Attila Gimnáziumról, a hetvenes évek klubéletéről, a diákszínjátszásról szól, majd a Szent Imre Gimnázium újjászületését, a 75 éves jubileumot, valamint az átmenet nehézségeit írja le, a könyv vége felé pedig a gimnázium közelmúltját ismerteti.

A szerzetesek méltán híres társadalomépítő iskolája 1912-ben egyetlen osztállyal kezdte meg működését a Váli utcai iskola épületében, majd 1920-ban érettségizett le az első nyolc évfolyamos fiú osztály. A Villányi úti épület csak 1929-re épült fel, a kormány és Klebelsberg Kuno kultuszminiszter hathatós támogatásával. A volt igazgató szerint a gimnázium presztízsét ma is az oktatók iránt támasztott magas elvárások adják. Az intézményben csak az taníthatott, aki szerzetesként, papként és civil tanárként is megfelelt a követelményeknek. Ennek is köszönhető, hogy a Szent Imrében egyetemes műveltségű tanárok dolgoztak. Ilyen volt Endrédy Vendel zirci apát, akit országos hírű matek-fizika tanárként ismertek, az egyik igazgató, Brisits Frigyes akadémiai szintű irodalmár, Kosztolányi kutató, vagy Rajeczky Benjamin nagyhírű zenetudós.

A gimnázium dísztermében rendezett könyvbemutatón az iskola kórusa is fellépett, majd az iskola igazgatója, Barlay Bence és a zirci apát mondott köszöntőbeszédet. Később az intézményhez több szállal is kötődő vendégek társaságában beszélgetést folytattak az intézmény múltjáról.
T.D.