Köznevelés

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 18. szombat, Piroska

Az idén egy szakon sem kellett maximumot teljesíteni!

Egy átlagos felvételiző 343 pontot ért el

Míg 2007-ben több mint 400 olyan szak volt, ahol nem volt elég a kitűnő érettségi sem a bejutáshoz, az idén fele ennyi szakon kellett csak a pluszpontok megszerzésére törekedni. A diákok 85 százalékát felvették. 125 ezer diák tett érettségi vizsgát, és összesen 96 302-en jelentkeztek a felsőoktatásba, amelyből 80 924-en kerültek be egyetemre. Az idei évben lépett életbe a 400+80 pontos rendszer, de egyetlen szakon sem húzták meg 480-nál a ponthatárt. 20-25 szak esetében fordult elő, hogy 452-475 pont között lehetett bejutni. A Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságtudományi Karán meghirdetett nemzetközi gazdálkodás szak győzedelmeskedett a felsőoktatási ponthatárok versenyében, az idei évben a legmagasabb 475 pont kellett ide a bejutáshoz.

Már a 160 pont is elég volt 
Az új pontszámítási rendszerben 300 és 399 között határozták meg a legtöbb szak bejutási minimumát. Előfordult, hogy 460 fölé csúsztak az értékek, de ez csupán három szak esetében történt meg, sőt 261 felvételiző megütötte a maximális 480-as határt is. Országos szinten 450 pont felett 22 szakon állapították meg a ponthatárt, ebből 10 szakot a Budapesti Corvinus Egyetem indított. 
Meglepő módon több mint 400 helyen 160 körül alakultak a pontok, ennyivel is be lehetett kerülni a felsőoktatásba. A legtöbb szak, ami 160-as ponthatárral dolgozott, költségtérítéses formában hirdette meg ezeket a képzéseket, elenyésző a nappali tagozatos, államilag finanszírozott szakok jelenléte. Kiemelkedő eredményeket a nemzetközi gazdálkodás szaknál találunk, hiszen még a Budapesti Corvinus Egyetem 475-nél húzott határt, addig igaz költséges formában, de a Szolnoki Főiskolára már 160-nal is szabad volt az út. 

A Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Karán egy kivételével egyezések voltak a pontokban: építész szakon osztatlan képzésben 410 pont kellett, a többi esetében alig lépte túl a 160-at. A sokak által kedvelt mérnök informatikus szakra is bejuthattak a jelentkezők minimális ponttal. A pécsi egyetem is igyekezett megtréfálni jelentkezőit, hiszen az idén elmaradtak a magas pontok. Nagy reményeket fűztek az előadóművészeti szakhoz, ennek ellenére költségtérítéses formában oda is bekerülhettünk 160-as pontjainkkal. 
Végezetül a több ezer jelentkezőt számláló Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola is kedvezett a költséges formát választóknak, mivel biztosította számukra a könnyed bekerülést alacsony pontokkal is, bár kommunikáció és médiatudomány szakon megkérték ők is a 411-es szintet. 

Közepes érettségik középszinten 
Csakúgy, mint 2007-ben, idén is 3,55 lett az érettségi vizsgák összesített átlaga. A középszintű érettségi jelentősebb vizsgatárgyainak átlaga - amennyiben az osztályzatokat vesszük figyelembe - alapján megállapítható, hogy a diákok kémiából és fizikából voltak a legeredményesebbek, míg matematikából és biológiából kevésbé teljesítettek jól. Tavaly is a matematika volt a mumus, vagyis a legalacsonyabb átlagú tantárgy. Egy átlagos felvételiző 343 pontot ért el, ami az új, 480 pontos rendszerben 71 százalékos eredményt jelent. 
Akinek nem sikerült az idei évben a felvételije vagy idáig nem jelentkezett a felsőoktatásba, és nem kezdheti a szeptembert valamelyik egyetemen, az ne felejtse el a pótfelvételit. A lecsúszott felvételizők mentsvára ez a lehetőség, amelyre egészen augusztus 13-ig lehet jelentkezni. A pótfelvételi lehetőségek a www.fisz.hu oldalon elérhetőek.

FISZ (2008. 07. 28.)