Az albertfalvai iskolában már kora reggel nagy volt a nyüzsgés, hiszen az ötödikes fiúk már tudták, ma van a nagy nap, a várkapitányi kinevezésük napja. A hat, történelmileg hű vármakettet adományozó 56-os Budapesti Szövetség ugyanis úgy gondolta, ajándékot megkapni könnyű, megtartani viszont már nehezebb. Az átadó ünnepségen az 56-osoktól hivatalos kinevezésüket is megkapták az ifjú kapitányok, ezzel pedig vállalták, hogy ha nem is az életük árán, de megvédik saját erődítményüket, ha nem is az ellenségtől, de a portól biztosan.
Az átadáson megjelent Fodor Vince alpolgármester megjegyezte, biztos benne, hogy a makettek jó kiegészítő eszközei lesznek a történelem óráknak, hiszen már elhelyezésükkor is élénk érdeklődés mutatkozott az új építmények iránt. Az alpolgármester azt reméli, a többnyire már elfeledett, mára az elszakított magyar területeken található várakat a diákok valamikor személyesen is felkeresik majd egy tanulmányi kirándulás alkalmával.
Az iskola legforgalmasabb pontján, a lépcsőfordulóban elhelyezett makettek Keselőkő, Likava, Dettrekő, Tarkő, Kapi és Tátika várának kicsinyített másai. A diákok számára többnyire ismeretlen várakról így nemcsak tudomást szereznek a tanulók, de egyben megismerik a várak réteges felépítését, és a benne folyó élet minden részletét tette hozzá Vitéz Kapcsos János, a maketteket készítő szövetségi tag. A kicsinyített építmények a Rákóczy-féle szabadságharc időszakából származó végvárak, amelyek többnyire az osztrák benyomulástól védték az országot. A várak megformálásánál fő szempont volt az is, hogy azok magyar királyokhoz, vagy főúri családokhoz kötődjenek - tette hozzá az alkotó, aki szerint az ajándék izgalmas nyomozó munkára is lehetőséget ad a kicsiknek, akik a szülők régi történelem könyvei között megpróbálhatják felkutatni az említett erődítményeket és azok történetét.
(Az Újbuda TV képes beszámolóját hétfőn láthatják a tévében 18 órakor, és kedden itt az Interneten. - a szerk.)