Köznevelés

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 4. szombat, Mónika, Flórián

Előadások az MTA Filozófiai Kutatóintézetében

Csepeli György és Prazsák Gergő könyve Az örök visszatérés, társadalom az információs korban címmel április 25-én jelenik meg, de az érdeklődők a kötet alapját képező társadalom elemző vizsgálat részleteit már megismerhették az MTA Filozófiai Kutatóintézetében tartott előadáson

Internet-Kultúra-Autonómia címmel tartottak előadást az MTA Etele úton található Filozófiai Kutatóintézetében.

Az Örök visszatérés című könyv az internet társadalomra és kultúrára gyakorolt hatásának vizsgálatát és annak elemzését tartalmazza. A kutatás során 4000 embert kérdeztek szabadidejük eltöltésének módjáról, illetve arról mit jelent számukra az internet, hogyan és mire használják, s változtak-e ennek nyomán a hagyományos értelemben vett kultúrafogyasztási szokásaik. Az eredmények szerint az internet nem váltja ki a könyvek olvasása iránti igényt, sőt úgy tűnik a sokat internetezők nagy része azok közül kerül ki akik más kulturális tevékenységre is szívesen fordítanak időt, például színház, vagy múzeumlátogatásra.

Egy másik, egész Európára kiterjedő vizsgálat eredménye azt mutatja, a digitális technológiát, és az információs társadalmat használók, és értők körében magasabb azoknak a száma akik a szociális bizalmat, társadalmi toleranciát, az altruizmust és általában véve a közösségi szellemet elősegítő értékpreferenciákat részesítik előnyben. Érdekes vonása ennek a jelenségnek hogy az értékek eloszlása Európa térképére vetítve követi a hajdani Karoling birodalom határait. A közösségi értékeket leginkább a skandináv államokban tisztelik, sajnálatos módon, a kutatási adatok alapján, ebben a tekintetben hazánk az utolsó helyen áll.

Az MTA Filozófiai Kutatóintézetének könyvtárában a legközelebbi előadást március 8-án 10:00 órai kezdettel hallgathatják meg az érdeklődők. Akkor Farkas Katalin, mit látunk - felszínt vagy dolgokat? - címmel az észlelés filozófiai megközelítéseiről beszél. Vajon amikor egy almát látunk, látjuk-e a teljes gyümölcsöt vagy csak a felénk eső felszínét? Fontos-e a különbségtétel?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresik majd a választ az akár középiskolások számára is érthető beszélgetésen.

Helyszín: MTA Filozófiai Kutatóintézet 1119 Budapest, Etele út 59-61.